Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu "Mazowsza" w Bychawie

Już po raz piąty zespół "Mazowsze" zagrał w Bychawie. Był to kolejny z koncertów, które soliści, chór oraz orkiestra pod batutą maestro Jacka Bonieckiego przygotowali w ramach trasy z kolędami i pastorałkami po Lubelszczyźnie. Bychawa jest ważnym miejscem na mapie koncertowej, zespół zawsze spotyka się tutaj z ciepłym przyjęciem publiczności. W nowym roku kontynuowany jest też mazowszański zwyczaj przedstawiania, przez dyrektora Jacka Bonieckiego, członków zespołu, którzy pochodzą z danego regionu czy miejscowości. Bychawa to miasto rodzinne managera zespołu Krzysztofa Kurleja, dlatego pojawił się wraz z artystami, żeby przywitać się z publicznością.

Tym razem „Mazowsze” wystąpiło w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Franciszka z Asyżu. Na koncert zaprosili: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Ks. proboszcz Andrzej Kuś.

W programie koncertu znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki pochodzące z płyty nagranej przez „Mazowsze” rok temu. Publiczność z niecierpliwością oczekiwała, żeby wysłuchać wersje koncertowe tych utworów. Wydawnictwo zostało bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy i fanów. Zespół ma swój charakterystyczny i autentyczny styl, który jest muzyczną wizytówką „Mazowsza” od 70 lat. Wciąż jednak ewoluują, zarówno brzmienie coraz większej orkiestry, jak również interpretacje utworów, wykonywanych w świąteczno-noworocznym okresie przez solistów i chór "Mazowsza". Tym razem publiczność usłyszała chóralne wykonania wielu znanych i lubianych przez wszystkich kolęd. Nie zabrakło solowych występów artystów zespołu. Solistka Katarzyna Miąsik zaśpiewała „Lulajże Jezuniu”. Kolędę kołysankę, która była inspiracją dla wielu twórców. Pojawia się ona w polskich utworach: Fryderyka Chopina, Jacka Kaczmarskiego, a także w III akcie przedstawienia „Betlejem polskie” według Lucjana Rydla, które zespół „Mazowsze” obecnie wystawia na swojej scenie w Otrębusach koło Warszawy (widowisko można oglądać do 23 stycznia 2019 r.)

W Bychawie wśród oklaskiwanych solistów znaleźli się także: Filip Micek, który zaprezentował „Gdy się Chrystus rodzi” oraz Monika Muszka z „Oj, Maluśki” czy Anna Zagórska śpiewająca kołysankę - „Święta Panienka”.

Miłym akcentem na koniec wieczoru było wykonanie przez zespół cenionej przez Marszałka Piłsudskiego pieśni uznawanej za hymn niepodległościowy „Legiony”.

fot. Piotr Pasieczny

Więcej

do góry